Prijavite se na e-novosti

Upoznat sam s pravilima o zaštiti privatnosti .
Već ste se prijavili na Medisove e-novosti i želite da popravite svoje podatke ili prekinete pretplatu? Kliknite ovde.
Upaljene desni koje krvare na dodir prvi su znak da se u usnoj šupljini razvija oboljenje. Ovaj inflamatorni proces zove se gingivitis.
U predelu kontakta desni i zuba, moguće je da dođe do stvaranja parodontalnih džepova u kojima se nakupljaju bakterije, odnosno stvaraju se zubne naslage.
Ovaj proces može da se zaustavi i parodontalna tkiva mogu da se regenerišu. Međutim, veoma važno je da se odmah preduzmu odgovarajuće mere.
Ako prve znake bolesti desni ne uočimo ili ih ne tretiramo na pravi način, nelečena upala desni može da napreduje u takozvanu parodontopatiju (u razgovoru je poznatija kao paradentoza).
S obzirom da bakterije oštećuju desni, parodontalni džepovi postaju sve dublji i u njima ima mesta za sve više bakterija koje se talože. Obloge postaju sve teže i pretvaraju se u zubni kamenac na kome se nakuplja još više obloga, a desni se dodatno povlače od zuba. Bakterije takođe mogu uzrokovati neprijatan zadah.
Ako bolest napreduje dublje u tkivu, uzrokuje postepeno propadanje parodontalnog tkiva, kao šta je vezivno tkivo, zubni cement i konačno potporna kost. U toj fazi šteta koja je naneta, skoro da je nepopravljiva. Propadaju sva tkiva koja zub drže u čeljusti.
Zubni džepovi su duboki više od 6 mm i krvare, hranjenje je otežano, neprestano je prisutan neprijatan zadah i opšte stanje organizma nije dobro. Zubi usled povlačenja desni su naizgled prilično produženi, klimaju se i na kraju ispadaju.
U svrhu podizanja svesti o važnosti oralnog zdravlja u martu se obeležava Svetski dan oralnog zdravlja.
VišeČak i kada nam je neophodna poseta stomatologu zbog neke tegobe, svi smo se ponekad našli u situaciji da smo sprečeni i da ipak našu posetu stomatologu moramo odložiti.
VišePoznata bolest parodontalnog tkiva ne uzrokuje samo gubitak zuba već deluje i na imuni sistem.
Više