• Proizvodi
  • Bolesti desni
  • Prvi zubići
  • Saveti stručnjaka
  • Gengigel u ordinaciji
  • Česta pitanja
Gengigel Shop
0
Gengigel
  • Proizvodi
  • Bolesti
    desni
  • Prvi
    zubići
  • Saveti
    stručnjaka
  • Gengigel
    u ordinaciji
  • Česta
    pitanja

Česta pitanja

Bolesti desni

Šta je parodontalna bolest?

Kod parodontalne bolesti ili takozvane bolesti parodontalnih tkiva reč je o upali desni, potpornih struktura i kosti oko zuba.

Koji su tipični znaci? Kako znamo da nešto nije u redu?

Zdrave desni su čvrste i elastične, svetlo roze boje, ne krvare i nisu bolne. Prvi znak da nešto nije u redu sigurno su intenzivno crvene, bolne i nabrekle desni koje na dodir mogu da krvare. Istovremeno se javlja i neprijatan zadah. To su prvi znaci parodontalne bolesti zvane gingivitis.

Prilikom pranja zuba povremeno mi krvare desni. Da li je to neki znak parodontalne bolesti?

Jeste. Inflamatorni proces kod kog se na kontaktu desni i zuba formiraju plitki parodontalni džepovi zovemo gingivitis. U parodontalnim džepovima nakuplja se i zadržava sve više bakterija.

Koje su posledice parodontitisa?

Kod uznapredovane bolesti šteta koja je naneta skoro da je nepopravljiva. Propadaju sva tkiva koja zub drže u čeljusti. Džepovi su duboki više od 6 mm i krvare, hranjenje je otežano, neprestano je prisutan neprijatan zadah i opšte stanje organizma nije dobro. Zubi usled povlačenja desni su naizgled prilično produženi, klimaju se i na kraju ispadaju.

Šta ako ne primetimo prve znake i zato ne preduzmemo mere na vreme?

Ako prve znake bolesti ne uočimo ili ih ne tretiramo na pravi način, nelečena upala desni s vremenom može da napreduje u takozvani parodontitis (u govoru poznatiji kao paradontoza).

S obzirom da bakterije oštećuju desni, parodontalni džepovi postaju sve dublji i u njima ima mesta za sve više bakterija koje se talože. Ako je gingivitis inflamatorni proces, parodontitis možemo opisati kao destruktivni, odnosno razarajući proces.

Bolest naime napreduje u dublje u tkivo i postepeno uzrokuje propadanje parodontalnog tkiva, kao što je vezivno tkivo, zubni cement i konačno potporna kost, čiji je zadatak da zub drže čvrsto smešten u čeljusti.

Možemo li da zaustavimo početnu upalu desni?

Naravno, proces upale i krvarenja desni možemo zaustaviti i parodontalna tkiva mogu se sasvim izlečiti. Međutim veoma je važno da se odmah preduzmu odgovarajuće mere.

Ko je najizloženiji tim bolestima?

Najugroženiji su osobe sa dijabetesom, stariji ljudi, pušači, žene u menopauzi, trudnice, adolescenti i svi koji su često izloženi stresu.

Šta možemo sami da uradimo za zdravlje usne šupljine?

Na prvom mestu nesumnjivo je redovna i pravilna higijena usne šupljine. Pored zuba potrebno je redovna higijena međuzubnih prostora, jezika, protetskih nadoknada i prostora ispod njih. Ne smemo da zaboravimo redovne preglede kod stomatologa, koji će nam pored odgovarajućeg lečenja eventualnih parodontalnih bolesti uvek moći da da savet o pravilnoj higijeni usne šupljine.

I konačno, sami moramo da se pobrinemo i obezbedimo sebi zdravu i pravilnu ishranu, da se dovoljno krećemo, izbegavamo pušenje i uopšte živimo zdravo i što manje stresno.

Upotreba proizvoda kod odraslih

Šta je hijaluronska kiselina i kakva je njena uloga?

Hijaluronska kiselina je prirodan sastojak različitih delova našega tela koje se nalazi u oku, u hrskavici, koži i desnima. Tamo ima posebnu ulogu. Zbog svojih izuzetnih svojstava deluje antiinflamatorno i antiinfektivno, a istovremeno obnavlja tkiva, ubrzava zarastanje i smanjuje otok. Kako je hijaluronska kiselina glavni sastojak Gengigela, uloga i delovanje ovog proizvoda upravo takva.

Kada možemo da upotrebimo Gengigel?

Gengigel je efikasna pomoć za:

  • upaljene, desni koje krvare i otečene desni
  • džepove u desnima
  • oštećenja desni usled vađenja, čišćenja zuba ili hirurških zahvata
  • nadražene desni zbog fiksnih (krune, mostovi) ili mobilnih zubnih proteza
  • afte
  • upaljene i otečene desni zbog nicanja zubi (Gengigel Prvi zubići)

Kada se upotrebljavaju pojedini oblici Gengigela?

Gel sadrži najvišu koncentraciju hijaluronske kiseline, zato ga preporučujemo kod akutnih stanja, gingivitisa i parodontitisa.

Sprej je zbog svoje praktičnosti primeren za upotrebu van kuće, npr. u kancelariji ili kolima. Takođe nam olakšava nanos na teže pristupačnim mestima ili na bolnim delovima u usnoj šupljini.

Gengigel rastvor može se upotrebljavati za higijenu usne šupljine. Takođe je pogodan za sve one koji imaju tegobe sa nadraženim desnima zbog zubnih proteza ili aparata.

Kako se nanose pojedini oblici Gengigela?

Gengigel gel čistim prstom nanesite na obolelo mesto i blago ga utrljajte u desni.

Sprej raspršite na obolelo mesto jednom do dva puta.

Gengigel rastvor upotrebite tako da u priloženi dozer ulijete preporučenu količinu rastvora, zatim 1 do 2 minuta njime ispirajte usnu šupljinu pa ispljunite.

Koliko dugo treba upotrebljavati Gengigel?

Sve oblike Gengigela treba nanositi 3 do 5 puta na dan tokom najmanje 3–4 nedelje, odnosno dok ne nestanu svi simptomi parodontalne bolesti.

Da li Gengigel sadrži šećer, odnosno da li može da izazove karijes?

Gengigel ne sadrži šećer, nego ksilitol, prirodnu zamenu za šećer, koji ne izaziva karijes.

Gde mogu da kupim Gengigel proizvode?

Gengigel je dostupan bez recepta u svim apotekama i specijalizovanim radnjama. 

Da li je Gengigel siguran za upotrebu?

Kako je hijaluronska kiselina prirodan sastojak naših desni, primena Gengigela ne izaziva poznate kontraindikacije i neželjena dejstva. Gengigel ne dovodi do neprijatnosti ako ga slučajno progutate. Gengigel se ne apsorbuje u organizam i zato manje progutane količine napuštaju telo istim putem kao hrana.

Ko sme da upotrebljava Gengigel?

Pošto je siguran, Gengigel je prikladan i za trudnice, dojilje i decu. Ne sadrži šećer pa je pogodan i za osobe sa dijabetesom.

Upotreba proizvoda kod dece

Da li Gengigel smeju da upotrebljavaju i deca?

Za decu do šeste godine starosti na raspolaganju je prilagođeni oblik Gengigela: Gengigel Prvi zubići. Nakon šeste godine preporučujemo upotrebu Gengigel gela, spreja i rastvora.

Da li smemo Gengigel Prvi zubići da nanesemo na desni 3-mesečnog odojčeta?

Proizvod je namenjen za odojčad da olakša upalu desni do koje može doći u periodu nicanja prvih zubića. Primena je zbog poznatih svojstava koja ima opravdana za tretman upalnih stanja desni kod male dece.

Da li Gengigel Prvi zubići sadrži alkohol?

Ne, Gengigel Prvi zubići ne sadrži alkohol. Takođe ne sadrži šećer i veštačke arome, gluten, laktozu, parabene, natrijum lauril sulfat i genetski modifikovane organizme.

Kakav ukus ima Gengigel Prvi zubići?

Proizvod ima ugodan okus i nije štetan ako se proguta.

Prijavite se na e-novosti

 
Upoznat sam s pravilima o zaštiti privatnosti .

Već ste se prijavili na Medisove e-novosti i želite da popravite svoje podatke ili prekinete pretplatu? Kliknite ovde.

Uzorci za vašu ordinaciju

Naručite uzorke Gengigela® za svoju ordinaciju.

Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na medicinsko sredstvo posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.

KolačićiUslovi korišćenjaMapa stranicePravila o zaštiti prava na privatnostinfo@gengigel.rs